مقاله طرح درس هوای سالم، آب سالم علوم دوم ابتدایی (docx) 4 صفحه
دسته بندی : تحقیق
نوع فایل : Word (.docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحات: 4 صفحه
قسمتی از متن Word (.docx) :
مشخصات کلی موضوع درس: درس هوای سالم آب سالم
زمان تدریس: 54 دقیقه
نام مدرسه:
نام معلم مجری:
تعدادفراگیران:33نفر پایه تحصیلی: دوم دبستان
هدف کلی درس آشنایی بامنابع آب سالم واهمیت صرفه جویی درمصرف آن هدفهای جزیی 1-آشنایی باچرخه ومراحل تصفیه آب
2-شناخت راه های هدر رفت آب و جلوگیری ازآن دانش آموز باید بتواند:
هدفهای رفتاری شناختی منابع آب سالم کم هستند.
مهارتی آب یک نعمت الهی برای همگان است پس باید درحفظ آن کوشاباشند.
نگرشی شکرگذارنعمت های خداوند باشند.)آب وهوای سالم(
کلاس درس-به شکل سنتی روش تدریس پرسش وبحث گروهی
رسانههای کتاب درسی ، گچ ، تابلو ، عکس و پوستر آموزشی
شروع فرایند تدریس زمان
) دقیقه
( برقراری ارتباط و . ابتدا سلام واحوال پرسی کردم ،سپس حضور وغیاب کرده ، چسباندن عکس یا پوستر در
فعالیتهای کنار تابلو ، وپس از آن برای برقراری ارتباط پیش از شروع درس دانش آموزان را گروه بندی 2 مقدماتی کردم.
ارزشیابی آغازین برای ارزشیابی آغازین از دانش آموزان سوالاتی راجع به درس گذشته باموضوع سوال از درس قبل )گردش در باغ ( ، سوال از حواس پنج گانه در شناسایی محیط اطراف خود ، مزایای
نوشتن یادداشت 2
ایجاد انگیزه نشان دادن تصاویری از محیط های پاکیزه و آلوده ، آّّب رودخانه ها ی تمیز، تصاویر نشان 4
1
دهده کم آبی و بحران آب.
ارائه محتوا درس را با نوشتن بسم الله الرحمن الرحیم در بالای تابلو شروع می کنیم و تصاویری را پای تابلو نصب کرده و از آن ها می خواهیم در مورد تصاویر با بحث کنند و نتایج را نوشته به ما 24 بدهند سپس دانش آموزان در جای خود نشسته و درس را به طور جمعی شرو می کنیم.
در مورد استفاده هایی که از آب می کنیم از دانش آموزان سؤالاتی را مطرح کرده و مثال هایی ازنحوه ی مصرف آب را با تصویر به آنها نشان می دهیم و میپرسیم کدام رفتار درست است و چرا؟ در مورد اهمیّّت آب سالم برای
انسان ها ، استفاده های آب برای جانوران وگیاهان و راه های تمیز نگه داشتن آب برای آن ها می گوییم. همچنین در مورد آّّب آشامیدنی سالم و نحوه ی تهیّّه ی آن با دانش آموزان بحث کرده و نتایج آن ها را می نویسیم البته با نشان دادن عکس های صفحه ی 22 . در در مورد مصرف بیش از اندازه از آب آشامیدنی مطالبی را توضیح داده و نقش هر کس را در سالم نگه داشتن محل زندگی خود می گوییم . و در آخر هم راه هایی آلوده نکردن هوای سالم را بیان می کنیم.
ارزشیابی تکوینی پرسیدن سوالاتی ازبچه ها و مراجعه به متن کتاب و پرسیدن سوالات فکرکنید ها از دانش 6 آموزان.
جمعبندی و در آخر نتیجه می گیریم که آب وهوای سالم برای تمامی موجودات زنده لازم است و باید هر 4 نتیجهگیری کس به اندازه ی خود سعی در حفظ محیط زیست سالم برای خود و دیگران بنماید . همجنین وارشیابی پایانی مجددا بخاطر اهمیّّت راه های جلوگیری از مصرف بیش از اندازه ی آب مواردی را بیان می نماییم.
درپایان سوالات کتاب را از بچه ها پرسیدم وپاسخ دادند.
برای تکلیف پایانی از آن ها می خواهیم پیشنهادها ی خود را برای داشتن آب سالم نوشته و راه های جلوگیری از اسراف آب مواردی را نوشته و ارائه نمایند.
2